Vyhlásenie Európskej asociácie sudcov (EAJ) o záležitostiach, ktoré sa v súčasnosti týkajú nezávislosti súdnictva v Španielsku; slovenská a anglická verzia

EURÓPSKA ASOCIÁCIA SUDCOV

VYHLÁSENIE

o záležitostiach, ktoré sa v súčasnosti týkajú

NEZÁVISLOSTI SÚDNICTVA v ŠPANIELSKU

Európska asociácia sudcov (EAJ) bola na svojom zasadnutí 26. apríla 2024 vo Varšave informovaná svojím členským združením zo Španielska, konkrétne Asociacion Profesional de la Magistratura, o záležitostiach, ktoré vážne zasahujú do fungovania súdneho systému a nezávislosti sudcov v Španielsku. Obavy sa týkajú dvoch oblastí –

Po prvé

Od roku 2018 je fungovanie španielskej Súdnej rady (Consejo General del Poder Judicial) narušené politickými nezhodami v španielskom parlamente, ktoré bránia vymenovaniu nových členov rady. To viedlo k situácii, že Radu riadia predtým zvolení členovia, ktorých mandát už dávno vypršal. Táto už aj tak neuspokojivá situácia sa výrazne zhoršila v roku 2021, keď parlament znemožnil Rade vykonávať jej funkciu vymenúvať vyšších sudcov, zahŕňajúc najmä sudcov Najvyššieho súdu a niektorých predsedov súdov. To je obzvlášť škodlivé v prípade Najvyššieho súdu, kde je v súčasnosti značný počet voľných miest, ktoré nie je možné obsadiť, čo bráni a zdržuje súd pri výkone jeho súdnej činnosti. Hoci Európska komisia vo svojich správach o právnom štáte v rokoch 2022 a 2023 upozornila na tento problém a vyzvala španielske orgány, aby situáciu napravili, neboli v tomto smere prijaté žiadne opatrenia.

EAJ ďalej zdôrazňuje, že menovanie sudcovských členov Generálnej rady súdnictva musia vykonávať samotní sudcovia, ako to opakovane uviedli rôzne európske orgány, ako aj Medzinárodná asociácia sudcov (článok 2 – 3 Všeobecnej charty sudcov) [„Súdna rada musí byť úplne nezávislá od ostatných štátnych orgánov. Musí sa skladať z väčšiny sudcov zvolených svojimi kolegami podľa postupov, ktoré zabezpečujú ich najväčšie zastúpenie“ (čl. 2-3 ods. 2, IAJ, Univerzálna charta sudcu)].

Európska sieť súdnych rád a predseda EAJ vydali 2. apríla 2024 vyhlásenie, v ktorom vyzvali na vyvinutie úsilia, ktoré by umožnilo obnovenie plného fungovania súdnej rady a vymenovanie jej členov v súlade s európskymi normami. Situácia však zostáva nezmenená.

Na podporu týchto výziev preto EAJ na valnom zhromaždení vo Varšave –

Naliehavo vyzýva všetky politické strany v Španielsku, aby zintenzívnili svoje úsilie o vyriešenie patovej situácie v parlamente a zabezpečili obnovenie plne funkčnej súdnej rady, ktorej členovia sú volení svojimi kolegami sudcami.

Po druhé

Po posledných parlamentných voľbách v Španielsku bola medzi vládnucimi stranami dosiahnutá dohoda o vyhlásení právnych predpisov, ktorými sa a) udeľuje amnestia osobám, ktorých úsilie o dosiahnutie nezávislosti Katalánska viedlo alebo by mohlo viesť k odsúdeniu za trestný čin, a b) poskytujú právomoci na vykonávanie vyšetrovania súdnych rozhodnutí týkajúcich sa vyšetrovania a odsúdenia osôb zapojených do podpory pokusu o odtrhnutie Katalánska. Takéto vyšetrovania by zahŕňali predvolanie sudcov pred parlamentné vyšetrovacie výbory, aby vysvetlili svoje rozhodnutia a najmä odpovedali na obvinenia, že súdne rozhodnutia boli prijaté z politických dôvodov (hovorovo nazývané „lawfare“). Návrh sprevádzali verejné obvinenia niektorých politikov voči niektorým sudcom z „lawfare“.

EAJ považuje za úplne nezlučiteľné s nezávislosťou súdnictva, aby sa od sudcov vyžadovalo, aby sa zo svojej sudcovskej činnosti zodpovedali pred inými zložkami verejnej moci. Chybné súdne rozhodnutia by mali byť opravené prostredníctvom systému odvolacích prostriedkov a akékoľvek údajné pochybenie sudcu môže byť predmetom len disciplinárneho konania (napríklad pred súdnou radou, ak má túto úlohu) alebo v prípade, že je sudca obvinený zo spáchania trestného činu, trestného stíhania. V žiadnom prípade nemožno akceptovať predvolanie sudcu pred parlamentný vyšetrovací výbor, aby obhajoval svoje súdne rozhodnutie, pretože takýto postup predstavuje jasný útok na nezávislosť sudcu [Návrh, ktorý Benátska komisia jasne odmietla vo svojom nedávnom stanovisku CDL-AD(2014)003, bod 126] .

EAJ okrem toho poznamenáva, že riadne dodržiavanie deľby moci a nezávislosti súdnictva si vyžaduje, aby verejná kritika súdnych rozhodnutí zo strany politikov prebiehala v rámci umiernenosti a inštitucionálneho rešpektu.

EAJ preto –

Vyzýva parlamentné a vládne orgány v Španielsku, aby okamžite upustili od ďalších návrhov na spochybňovanie rozhodnutí prijatých sudcami pred parlamentnými komisiami a aby prestali viesť kampaň proti sudcom a obviňovať ich z „lawfare“.

 

EUROPEAN ASSOCIATION OF JUDGES

STATEMENT

on matters currently affecting

THE INDEPENDENCE OF THE JUDICIARY in SPAIN

At its meeting in Warsaw on 26 April 2024 the European Association of Judges (EAJ) was informed by its member association from Spain, namely the Asociacion Profesional de la Magistratura, of matters which seriously impinge upon the working of the system of justice and the independence of judges in Spain. The concerns fall under two heads –

First

Since 2018 the functioning of the Spanish Council of the Judiciary (Consejo General del Poder Judicial) has been impaired by political disagreements in the Spanish parliament, which have prevented the appointment of new members of the Council. This resulted in a situation in which the Council is run by previously elected members, whose mandates have long expired. This already unsatisfactory situation was greatly exacerbated in 2021 when the Parliament disabled the Council from performing its function of appointing senior judges, including in particular judges of the Supreme Court and certain presidents of courts. This is particularly detrimental in the Supreme Court, where there are currently a significant number of vacancies which cannot be filled and which hinders and delays the Court in carrying out its judicial work. Although the European Commission in its Rule of Law Reports in 2022 and 2023 drew attention to the problem and urged the Spanish authorities to remedy the situation, no steps have been taken to do so.

The EAJ further stresses that the appointment of judicial members of a General Council of the Judiciary must be made by the judges themselves, as has been repeatedly stated by various European bodies as well as by the International Association of Judges (Article 2-3 of the Universal Charter of the Judge) [„The Council for the Judiciary must be completely independent of other State powers. It must be composed of a majority of judges elected by their peers, according to procedures ensuring their largest representation” (Art. 2-3, para 2, IAJ, The Universal Charter of the Judge)].

A statement issued on 2 April 2024 by the European Network of Judicial Councils and the President of the EAJ called for efforts to be made to enable the Judicial Council to resume full functioning and for the appointment of its members to be made in accordance with European standards. But the situation remains unchanged.

Therefore, in further support of those calls, the EAJ in general meeting in Warsaw –

Urges all political parties in Spain to increase their efforts to resolve the parliamentary impasse and to ensure the restoration of a fully functional Council of the Judiciary with its judge members elected by their fellow judges.

Secondly

Following the last general election in Spain agreement was reached among the governing parties for the promulgation of legislation (a) granting amnesty to those whose efforts to bring about the independence of Catalonia resulted, or might result, in criminal conviction and (b) providing powers to conduct inquiries into judicial decisions relating to investigations and criminal convictions of those engaged in advancing the attempted secession of Catalonia. Such inquiries would involve summoning judges to appear before parliamentary committees of inquiry to explain their decisions and, in particular, to answer allegations that judicial decisions were taken for political reasons (colloquially referred to as „lawfare“). The proposal has been accompanied by public accusations of “lawfare” made by some politicians against certain judges.

The EAJ considers it wholly incompatible with judicial independence that judges be required to account for their judicial actions before other branches of government. Erroneous judicial decisions should be corrected through the appellate structures and any alleged misconduct by a judge may be subject only to disciplinary procedures (for example before a council for the judiciary, where the council has that role) or, in the case where a judge is accused of having committed a criminal offence, by criminal prosecution. Under no circumstances can the summoning of a judge before a parliamentary investigation committee to defend his or her judicial decision be acceptable since such a course of action constitutes a clear attack on judicial Independence [A proposal clearly rejected by the Venice Commission in its recent Opinion CDL-AD(2014)003 para 126].

The EAJ observes moreover that proper respect for the separation of powers and judicial independence requires that public criticism by politicians of judicial decisions must be made within the sphere of moderation and institutional respect.

The EAJ therefore –

Calls upon the parliamentary and governmental authorities in Spain immediately to refrain from proceeding further with these proposals for calling into question before parliamentary commissions the decisions taken by judicial office holders, and to stop campaigning against judges accusing them of „lawfare“.