Vyhlásenie Európskej asociácie sudcov (EAJ) k zmenám súdnej mapy na Slovensku
EURÓPSKA ASOCIÁCIA SUDCOV
VYHLÁSENIE
k zmenám súdnej mapy na Slovensku
- V Rezolúcii prijatej 2. septembra 2021 Európska asociácia sudcov (EAJ) vyjadrila svoje znepokojenie nad viacerými zmenami v procese reformy súdnictva na Slovensku obsiahnutými v niektorých nedávnych zmenách Ústavy a návrhoch právnych predpisov týkajúcich sa súdneho systému.
- Jedna z týchto zmien sa týka navrhovaných zmien súdnej mapy. V Rezolúcii sa uvádza: „Je potrebné zdôrazniť, že v každom prípade si takéto dôležité reformy súdneho systému vyžadujú intenzívnu a významnú angažovanosť zo strany súdnictva. Takéto zapojenie je samo o sebe súčasťou európskych noriem. Reformy tohto druhu by sa nemali realizovať narýchlo, ale vyžadujú si rozsiahle a dôkladné preskúmanie. Mali by zvýšiť efektivitu a zlepšiť prístup k spravodlivosti, a nie naopak.“ a „EAJ preto naliehavo vyzýva slovenské orgány: – aby prijali primerané opatrenia v súlade s európskymi normami a v záujme svojich občanov obnovili všetky vyššie uvedené záruky nezávislosti súdnictva; a – aby plne zapojili zástupcov súdnictva vrátane Združenia sudcov do prebiehajúcich alebo budúcich reformných projektov.“
- Na zasadnutí EAJ 18. septembra 2022 v Tel Avive zástupca Združenia sudcov Slovenska informoval delegátov o prebiehajúcom legislatívnom procese týkajúcom sa súdnej mapy Slovenska. Táto informácia zvýšila existujúce obavy EAJ v súvislosti s negatívnym vývojom reformného procesu na Slovensku, ktorý nepriaznivo ovplyvňuje nezávislosť súdnictva.
- Delegáti boli informovaní o tom, že počas legislatívneho procesu boli návrhy zmien súdnej mapy, o ktorých sa predtým diskutovalo, po druhom čítaní v parlamente vo veľkej miere zrušené v prospech nových, výrazne odlišných návrhov, ktoré neboli predmetom predchádzajúcich konzultácií a ktoré boli vypracované bez akejkoľvek účasti súdnictva. Súdnictvo nedostalo príležitosť komentovať tieto nové návrhy ani na ne reagovať.
- Ako sa uvádza v Rezolúcii, je zrejmé, že európske normy vyžadujú, aby súdnictvo, a najmä súdne rady a združenia sudcov boli zapojené do tvorby právnych predpisov, ktoré majú vplyv na postavenie sudcov alebo nezávislosť súdov. EAJ sa domnieva, že tieto normy si vyžadujú zapojenie súdnictva aj v prípadoch, keď sú návrhy predtým zverejnené na diskusiu nahradené novými a veľmi odlišnými návrhmi, hoci aj v priebehu legislatívneho procesu.
- Ďalej, okrem uvedených obáv týkajúcich sa nezapojenia slovenského súdnictva do vypracovania zmien súdnej mapy, ktoré sa stali predmetom poslednej verzie návrhu zákona, vyvoláva vážne obavy EAJ aj obsah týchto zmien.
- V rámci zmien súdnej mapy, ktoré boli vykonané revidovanou právnou úpravou, boli viaceré okresné súdy označené za „pracoviská“ pričlenené k sídelnému okresnému súdu. Na základe týchto zmien môže predseda zostávajúceho okresného súdu vypracovať rozvrh práce sudcov a tak určiť, že sudca bude preložený na určité pracovné miesto bez jeho súhlasu. Predseda súdu nie je povinný žiadať o súhlas sudcu ani prihliadať na námietky alebo stanoviská sudcovskej rady. Neexistujú žiadne zákonné alebo regulačné ustanovenia, ktoré by upravovali rozhodovanie o takýchto preloženiach. Vzhľadom na to, že predsedu okresného súdu vymenúva a odvoláva z tejto funkcie minister spravodlivosti a pri absencii akýchkoľvek uplatniteľných konkrétnych zákonných ustanovení o podmienkach preloženia sudcov a pri absencii procesných záruk pre dotknutého sudcu, výkonná moc teraz môže vyvíjať neprimeraný nátlak alebo vplyv na člena súdnej moci tým, že ho preloží alebo pohrozí preložením bez súhlasu.
- Nepreložiteľnosť sudcov je dôležitým pilierom ich nezávislosti, a teda aj právneho štátu. Medzinárodné štandardy neumožňujú preloženie sudcu bez jeho súhlasu inak ako v dôsledku disciplinárneho konania alebo zmeny organizácie súdov.
- Rovnaký princíp sa uplatňuje aj na preloženie medzi „pracovnými miestami“. Vo svojom rozsudku zo 6. októbra 2021 vo veci C-487/19 W.Z Súdny dvor Európskej únie rozhodol, že nielen preloženie sudcu bez jeho súhlasu na iný súd, ale aj preradenie sudcu bez jeho/jej súhlasu medzi dvomi oddeleniami toho istého súdu (teda aj bez zmeny pracoviska sudcu), môže potenciálne porušiť princípy neodvolateľnosti a nezávislosti sudcov.
- Medzi medzinárodné normy uvedené v predchádzajúcom odseku patria napr:
- Odporúčanie CM Rec (2010) 12 Výboru ministrov Rady Európy o sudcoch: nezávislosť, efektívnosť ods. 52
- Európska charta o štatúte sudcov, článok 3.4.
- Stanovisko CCJE č. 1 o štandardoch týkajúcich sa nezávislosti súdnictva a neodvolateľnosti sudcov, ods. 57
- Všeobecná charta sudcu prijatá Valným zhromaždením Medzinárodnej asociácie sudcov (IAJ), článok 2.2.
- Minimálne štandardy pre hodnotenie profesionálneho výkonu a neodvolateľnosť členov súdnictva prijaté Európskou sieťou súdnych rád (ENCJ).
- EAJ preto vyzýva orgány Slovenskej republiky, aby v spolupráci s príslušnými súdnymi orgánmi a združeniami sudcov preskúmali zmeny, a najmä zaviedli vhodné zákonné alebo regulačné ustanovenia o preložení sudcov s procesnými zárukami pre dotknutého sudcu, aby sa zabránilo možnosti svojvoľného preloženia sudcov bez ich súhlasu, a tým porušeniu ich nezávislosti a narušeniu práva občanov na to, aby o ich veciach rozhodoval nezávislý a nestranný súd v súlade s článkom 6 Európskeho dohovoru o ľudských právach a základných slobodách.
Duro Sessa
President of the EAJ
Sabine Matejka
Vice-President of the EAJ
Mikael Sjoberg
Vice-President of the EAJ