Vyhlásenie Celorepublikovej rady ZSS k slobode prejavu sudcu

I. Združenie sudcov Slovenska oceňuje inkluzívny prístup súčasného vedenia Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky, ktoré do procesu tvorby legislatívy reálne zapája dotknuté subjekty a využíva ich poznatky.

II. Sloboda prejavu je jedným z pilierov demokratickej spoločnosti založenej na pluralizme a zároveň základnou podmienkou jej pokroku a rozvoja každého človeka.

Sudcovia majú právo na slobodu prejavu ako každý iný občan. Ako garanti právneho štátu a spravodlivosti v spoločnosti majú nielen právo vyjadrovať sa k otázkam, ktoré sa týkajú základných práv a slobôd, riadneho fungovania výkonu spravodlivosti, vrátane nezávislosti súdnictva a deľby moci, ale sú povinní prehovoriť, keď sú tieto základné hodnoty ohrozené. Keďže táto povinnosť pramení zo samotnej podstaty sudcovskej nezávislosti, vzťahuje sa na každého sudcu; zvlášť významnú pozíciu pri vyjadrovaní sa v mene súdnictva však majú sudcovia vo vedúcich funkciách alebo tí, ktorí zastávajú funkcie v súdnej rade alebo združení sudcov.

Pri realizácii tohto práva – a povinnosti zároveň – musia mať sudcovia vždy na zreteli svoju zodpovednosť za zachovanie dôvery verejnosti v súdnictvo a byť pri verejných vyhláseniach zdržanliví, aby neohrozili svoju nezávislosť alebo nestrannosť. Mali by sa preto vyjadrovať obozretne, umiernene, vyvážene a s rešpektom a vyhýbať sa impulzívnemu, nezodpovednému a urážlivému vyjadrovaniu.

Každé verejné vyhlásenie sudcu musí byť posudzované nielen so zreteľom na jeho znenie, ale aj okolnosti, kontext a celkové pozadie, na základe ktorých bolo urobené, vrátane postavenia konkrétneho sudcu, a nesmie viesť k prijatiu takých opatrení, ktoré by mohli viesť k umlčaniu sudcu len pre jeho neželanú kritiku.“