Stanovisko Združenia sudcov Slovenska k prijatým legislatívnym zmenám v súdnictve
Združenie sudcov Slovenska (ďalej aj ZSS) sa stotožňuje s postupom prezidenta Slovenskej republiky o vrátení zákona č. 385/2000 Z.z. o sudcoch a prísediacich na opätovné prerokovanie Národnej rade SR. Považujeme právnu argumentáciu prezidenta republika za súladnú s Ústavou SR a vyslovujeme presvedčenie, že v právnej rovine bude poslancami Národnej rady SR dôsledne rešpektovaná.
Doterajšie stanoviská Združenia sudcov Slovenska a Súdnej rady SR neboli právne spochybnené a napriek tomu bola prijatá novela uvedeného zákona, ktorá výrazne negatívne zasahuje do už dosiahnutého stupňa nezávislosti súdnictva. Prijaté zmeny obsahovo likvidujú prijatú ústavnú koncepciu zásadného a výrazného vplyvu sudcovskej samosprávy na správu a riadenie súdov (v zmysle článku 143 ods. 3 Ústavy SR), najmä v oblasti personálnej (neprípustná prevaha predstaviteľov výkonnej a zákonodarnej moci vo výberových komisiách na výber sudcu a jeho kariérny postup), retroaktívne zasahujú do právneho postavenia justičných čakateľov, neopodstatnene menia justičné vzdelávanie, oceňované príslušnými orgánmi Európskej únie, výrazne obmedzujú kompetencie súdnej rady a orgánov samosprávy pri riešení rozpočtu súdnictva a zasahujú tiež do zákonnej garancie nezávislosti súdnictva znížením platov sudcov z dôvodov, ktoré nevyplývajú z chodu ekonomiky, ale z negatívnych výsledkov verejných financií, ktoré sú úplne mimo vplyvu súdnej moci.
Združenie sudcov Slovenska preto naďalej zotrváva na svojich postojoch k týmto zásadným otázkam, ktoré boli prijaté:
- V stanovisku ZSS zo dňa 20.7.2010, k návrhu ústavného zákona, na zúženie sudcovskej imunity (likvidácia kompetencie Ústavného súdu SR dať súhlas so začatím trestného stíhania sudcov).
- V pripomienkach ZSS zo dňa 14.9.2010 k novele zákona č. 385/2000 Z.z. o sudcoch a prísediacich.
- V pripomienkach ZSS zo septembra 2010 k zákonu č. 185/2002 Z.z. o Súdnej rade SR.
- V stanovisku ZSS k znižovaniu platov ústavných činiteľov, vrátane sudcov, k novele zákona č. 120/1993 Z.z. zo dňa 21.10.2010.
Tieto stanoviská a pripomienky boli prednesené na rokovaní Ústavnoprávneho výboru Národnej rady SR dňa 15. 10. 2010 a 25. 10. 2010, prezidentkou ZSS.
V tejto súvislosti považujeme za potrebné poukázať na skutočnosť, že vo všetkých vyššie uvedených oblastiach zásahu do nezávislosti súdnictva je potrebné rešpektovať stanovisko prijaté Benátskou komisiou na svojom 82. plenárnom zasadnutí v dňoch 12. – 13. marca 2010 a odporúčanie Výboru ministrov rady Európy zo dňa 17. novembra 2010 o sudcoch (nezávislosť, efektívnosť a zodpovednosť), ktoré nahrádza odporúčanie Výboru ministrov č. (94) 12 o nezávislosti, efektívnosti a postavení sudcov z roku 1994). Rešpektovanie týchto nových medzinárodnoprávnych dokumentov považujeme za nevyhnutné pre vytvorenie stabilných prvkov nezávislosti súdnictva, ktorý je štandardom v krajinách EÚ.
Vítame iniciatívu časti sudcov zo dňa 14.1.2011, pripomíname však, že táto za principiálny postup považuje ochranu pred vážnym zásahom do nezávislosti súdnej moci len znižovaním platov sudcov a vytýka ho až v čase po prijatí príslušného zákona, čím nepreukazuje principiálny postoj k celému komplexu zásahov do ochrany nezávislosti súdnictva.
JUDr. Dana Bystrianská
prezidentka ZSS