Rezolúcia Európskej asociácie sudcov (EAJ) o ohrození nezávislosti súdnictva v Taliansku; slovenská a anglická verzia
EURÓPSKA ASOCIÁCIA SUDCOV
REZOLÚCIA
o OHROZENÍ NEZÁVISLOSTI SÚDNICTVA v TALIANSKU
Európska asociácia sudcov (EAJ) bola na svojom zasadnutí 26. apríla 2024 vo Varšave informovaná svojím členským združením z Talianska, konkrétne Associazione Nazionale Magistrati, o zámere talianskej vlády zmeniť ústavu a právny rámec upravujúci súdnictvo prostredníctvom zmien v zložení Najvyššej rady pre súdnictvo.
Návrhy zahŕňajú nahradenie súčasnej rady, ktorá zahŕňa sudcov aj prokurátorov, dvoma samostatnými radami, a to Vysokou radou pre sudcov a Vysokou radou pre prokurátorov. V návrhoch sa ďalej ustanovuje, že polovicu členov každej rady vymenuje vláda; že bežná legislatíva môže stanoviť, že členovia súdnej rady budú menovaní prostredníctvom nevolebných mechanizmov vrátane žrebovania namiesto toho, aby boli volení spomedzi svojich kolegov; že Rada pre súdnictvo bude zbavená akejkoľvek možnosti brániť nezávislosť jednotlivých sudcov; a že rady sa nemôžu vyjadrovať k žiadnym legislatívnym návrhom. Okrem toho tie isté návrhy odstraňujú akékoľvek ústavné obmedzenia proti vytvoreniu hierarchickej štruktúry v rámci súdnictva.
EAJ sa domnieva, že takéto kroky predstavujú vážny útok na nezávislosť súdnictva, narušenie existujúcej rovnováhy mocí v Taliansku a jasné porušenie európskych noriem. Ako vyplýva z týchto noriem, prvoradým cieľom každej súdnej rady je ochrana nezávislosti súdnictva a jednotlivých sudcov. Na dosiahnutie tohto cieľa musí byť samotná rada nezávislá a oslobodená od politického vplyvu výkonnej moci štátu. Ďalej musí byť každá rada demokratická a zároveň účinná, čo znamená, že členovia rady sudcov by mali byť volení svojimi kolegami, ktorí sú schopní posúdiť kvality a schopnosti kandidátov prispieť k práci a zodpovednosti rady. Návrh, aby sa členovia súdnej rady určovali žrebovaním, nie je v súlade s touto potrebou demokratickej voľby spomedzi členov justície. Mala by sa zaručiť nielen vonkajšia nezávislosť sudcov, ale aj ich vnútorná nezávislosť.
EAJ tiež berie na vedomie pokusy o oslabenie postavenia prokurátorov ich zaradením pod Vysokú radu prokurátorov, sťažením možnosti zmeny povolania zo sudcu na prokurátora a naopak a obmedzením zásady povinného trestného stíhania. Tieto navrhované kroky by nielen znížili nezávislosť prokuratúry, ale mali by aj vplyv na účinnosť a efektívnosť systému trestného súdnictva.
EAJ preto zdieľa obavy, ktoré v súvislosti s týmito navrhovanými zmenami zákona vyjadrila talianska delegácia Associazione Nazionale Magistrati. Hoci ich iniciátori ich presadzujú ako zabezpečenie nestrannosti sudcov a posilnenie kontradiktórnosti v rámci trestného konania, pri objektívnom pohľade tieto návrhy v skutočnosti umožňujú široké rozšírenie priestoru pre politický vplyv na rozhodovanie súdov, a tým oslabujú základné výsady autonómie a nezávislosti súdnictva, ktoré sa v právnom štáte považujú za nevyhnutné predpoklady riadneho výkonu súdnej funkcie.
EAJ preto vyzýva talianske orgány, aby predmetné návrhy prehodnotili a aby nezabúdali na to, že Taliansko nesmie prijať opatrenia, ktoré by sa odchyľovali od európskych noriem.
EAJ ďalej konštatuje, že Associazione Nazionale Magistrati je naďalej ochotná vysvetľovať a uvádzať príklady hlavných kritických otázok súvisiacich s návrhmi ústavnej reformy a ich možnými vážnymi dôsledkami na občianske práva a slobody. EAJ preto dôrazne žiada talianske orgány, aby poskytli Associazione Nazionale Magistrati príležitosť urobiť tak vo vzťahu k vláde, ako aj v rámci širšej verejnej diskusie
EUROPEAN ASSOCIATION OF JUDGES
RESOLUTION
on the ENDANGERED INDEPENDENCE OF THE JUDICIARY in ITALY
At its meeting in Warsaw on 26 April 2024 the European Association of Judges (EAJ) was informed by its member association from Italy, namely the Associazione Nazionale Magistrati of the intention of the Italian government to amend the Constitution and the legal framework governing the judiciary by making changes to the composition of the High Council for the Judiciary. The proposals include replacing the existing Council, which embraces both judges and prosecutors, with two separate Councils, namely a High Council for Judges and a High Council for Prosecutors.
The proposals further provide that one half of the members of each council shall be appointed by the government; that ordinary legislation may provide for the judicial members to be appointed through non-elective mechanisms including by lot instead of being elected among their peers; that the Council for the judiciary will be deprived of any ability to defend the independence of any individual judge; and that the Councils may not express a view on any legislative proposals. In addition, the same proposals remove any constitutional limit against the establishment of a hierarchical structure within the judiciary.
The EAJ considers that such steps constitute a serious attack on the independence of the judiciary, an undermining of the existing balance of powers in Italy, and a clear infringement of European standards. As is evident from those standards, the overriding objective of any council for the judiciary is to protect the independence of the judiciary and the individual judge. To achieve that objective, the council itself has to be independent and free from political influence by the Executive branch of the State. Further any council has to be both democratic and effective which entails that judge members of a council should be elected by their peers, who are able to assess the qualities and abilities of candidates to contribute to the work and responsibilities of the council. The proposal that the judge members be determined by drawing lots is inconsistent with that need for democratic choice among the members of the judiciary. Not only should external independence of judges be guaranteed, but also their internal independence.
The EAJ also takes note of the attempts to weaken the position of prosecutors by placing them under a High Council for Prosecutors, making it more difficult for an individual to change profession from judge to prosecutor and vice versa, and by restricting the principle Association Européenne des Magistrats Groupe Régional de l’Union Internationale des Magistrats European Association of Judges Regional Group of the International Association of Judges of mandatory prosecution. These proposed steps would not only reduce the independence of the prosecution but would also have an impact on the efficiency and effectiveness of the criminal justice system.
The EAJ therefore shares the concerns expressed by the Italian delegation of the Associazione Nazionale Magistrati on these proposed changes to the law. Although promoted by their initiators as securing the impartiality of judges and strengthening adversarial procedure within the criminal process, when viewed objectively the proposals in fact enable a wide expansion of the scope for political influence to be brought to bear on judicial decision making and thus weaken the essential prerogatives of autonomy and independence of the judiciary, which both qualify as indispensable prerequisites for the proper exercise of the judicial function in rule of law.
The EAJ therefore urges the Italian authorities to reconsider the proposals in question and to be mindful of the need for Italy not to take steps departing from European standards.
The EAJ notes further that Associazione Nazionale Magistrati remains willing to explain and exemplify the major critical issues related to the proposals of constitutional reform and their possible severe repercussions on the civil rights and liberties of citizens. The EAJ therefore strongly requests the Italian authorities to afford the Associazione Nazionale Magistrati opportunities to do so both to government and as part of wider public debate.