Memorandum o spolupráci s Generálnou prokuratúrou Slovenskej republiky

Memorandum o spolupráci

medzi

Generálnou prokuratúrou Slovenskej republiky

zastúpenou generálnym prokurátorom Slovenskej republiky

Marošom Žilinkom

a

Združením sudcov Slovenska

zastúpeným jeho prezidentom

Františkom Moznerom

(ďalej aj „strany memoranda“)

Preambula

Strany memoranda, rešpektujúc postavenie a pôsobnosť prokuratúry a prokurátorov, úlohy a účel Združenia sudcov Slovenska a deklarujúc ich spoločný zámer aktívne sa zúčastniť procesu tvorby práva v oblasti výkonu súdnictva a výkonu pôsobnosti prokuratúry, postavenia sudcov a prokurátorov, najmä s cieľom zvýšiť ich profesionalitu, nezávislosť a nestrannosť, sa dohodli na uzatvorení tohto memoranda o spolupráci (ďalej len „memorandum“).

Článok 1

Oblasti a formy spolupráce

Hlavnými oblasťami a formami spolupráce Generálnej prokuratúry Slovenskej republiky (ďalej len „generálna prokuratúra“) a Združenia sudcov Slovenska (ďalej len „združenie“) sú:

a) vzájomná písomná výmena informácií a poznatkov o potrebe legislatívnych zmien právnych noriem upravujúcich výkon súdnictva, výkon pôsobnosti prokuratúry, postavenie sudcov a prokurátorov (ďalej len „písomná výmena informácií“),

b) odborné stretnutia a vzájomné konzultácie pri príprave návrhov právnych predpisov súvisiacich s výkonom súdnictva a výkonom pôsobnosti prokuratúry, postavením sudcov a prokurátorov (ďalej len „odborné stretnutia“),

c) súčinnosť v prebiehajúcom legislatívnom procese súvisiacom s výkonom súdnictva a výkonom pôsobnosti prokuratúry a postavením sudcov a prokurátorov (ďalej len „súčinnosť v legislatívnom procese“).

Článok 2

Písomná výmena informácií

  1. Informáciami a poznatkami o potrebe legislatívnych zmien právnych noriem upravujúcich výkon súdnictva, výkon pôsobnosti prokuratúry, postavenie sudcov a prokurátorov podľa čl. 1 písm. a) sa rozumejú:

a) všeobecné analytické poznatky ku strategickým koncepciám výkonu súdnictva a výkonu pôsobnosti prokuratúry a postavenia sudcov a prokurátorov, ku kvalite aktuálnych právnych noriem, ich efektívnosti, úplnosti a k ich súladu s právom Európskej únie a medzinárodnoprávnymi záväzkami Slovenskej republiky,

b) konkrétne aplikačné problémy z oblasti výkonu súdnictva, výkonu pôsobnosti prokuratúry, postavenia sudcov a prokurátorov, ktoré strany memoranda na základe vlastného uváženia považujú za významné pre zaujatie všeobecného stanoviska, pre využitie oprávnení generálneho prokurátora Slovenskej republiky vo vzťahu k Ústavnému súdu Slovenskej republiky[1] alebo pre legislatívnu zmenu právneho predpisu. Ide najmä o aplikačné problémy súvisiace

    • s organizáciou súdov a prokuratúry,
    • s postavením súdov a prokuratúry,
    • s postavením sudcov a prokurátorov,
    • s právami a povinnosťami sudcov a prokurátorov,
    • so vznikom a zánikom funkcie sudcu a prokurátora,
    • s disciplinárnou zodpovednosťou sudcov a prokurátorov,
    • s platovými pomermi sudcov a prokurátorov,
    • s nárokmi po skončení výkonu sudcovskej funkcie a prokurátorskej funkcie.
  1. Výmena informácií a poznatkov podľa odseku 1 sa uskutočňuje písomne na základe žiadosti jednej zo strán memoranda alebo z vlastnej iniciatívy strany memoranda. Žiadosť o výmenu informácií a poznatkov obsahuje vymedzenie informácie a účel jej použitia.
  2. Strany memoranda si poskytujú aj odborné publikácie a významné dokumenty vydané vo svojej pôsobnosti, ak ich považujú za dôležité pre rozvoj vzájomných vzťahov, osobitne pre proces tvorby práva.
  3. Strany memoranda zabezpečia ochranu odovzdaných informácií pred zneužitím a pred ich sprístupnením neoprávneným osobám. Osobitne dbajú na ochranu dôverných informácií. Zverejniť odovzdané informácie môžu strany memoranda po predchádzajúcom súhlase strán memoranda len za podmienok ustanovených zákonom[2].

Článok 3

Odborné stretnutia

  1. Odborné stretnutia a vzájomné konzultácie pri príprave právnych predpisov podľa čl. 1 písm. b) zahŕňajú individuálne odborné stretnutia strán memoranda.
  2. Individuálne odborné stretnutia sa uskutočňujú podľa potreby na základe iniciatívy jednej zo strán memoranda. Ich predmetom je spravidla riešenie naliehavých právnych otázok vymedzených v čl. 2 ods. 1 písm. b).
  3. Termín individuálneho stretnutia sa určí po vzájomnej dohode strán memoranda prostredníctvom kontaktných osôb podľa čl. 5 ods. 1.

Článok 4

Súčinnosť v legislatívnom procese

V prebiehajúcich legislatívnych procesoch, ktoré sa podstatným spôsobom týkajú výkonu súdnictva, výkonu pôsobnosti prokuratúry, postavenia sudcov a prokurátorov, môžu strany memoranda koordinovať svoj postup

a) pri uplatnení zásadných pripomienok v medzirezortnom pripomienkovom konaní,

b) pri podávaní podnetov na prijatie zákonov, ich zmenu a doplnenie Národnej rade Slovenskej republiky[3],

c) pri podávaní podnetov na prijatie zákonov, ich zmenu a doplnenie vláde Slovenskej republiky[4].

Článok 5

Úroveň spolupráce a kontaktné osoby

  1. Písomnú výmenu informácií podľa čl. 1 písm. a), odborné stretnutia podľa čl. 1 písm. b) a súčinnosť v legislatívnom procese podľa čl. 1 písm. c) zabezpečujú štatutárni zástupcovia strán memoranda alebo nimi poverení zástupcovia.
  2. Každá zo strán memoranda určí svojich poverených zástupcov podľa odseku 1 a oznámi kontaktné údaje týchto osôb druhej strane do 30 dní od účinnosti memoranda.

Článok 6

Vyhodnotenie vzájomnej spolupráce

  1. Vyhodnotenie vzájomnej spolupráce s možnosťou vytýčenia nových cieľov spolupráce strán memoranda sa uskutoční jedenkrát ročne.
  2. Termín vyhodnotenia vzájomnej spolupráce podľa odseku 1 sa určí po vzájomnej dohode strán memoranda prostredníctvom kontaktných osôb.

Článok 7

Záverečné ustanovenia

  1. Toto memorandum nadobúda účinnosť dňom podpisu obidvoch strán memoranda a uzatvára sa na dobu neurčitú.
  2. Memorandum môže byť zmenené, doplnené alebo zrušené len písomnými dodatkami so súhlasom oboch strán memoranda.
  3. Memorandum môže vypovedať každá zo strán memoranda bez uvedenia dôvodu v jednomesačnej výpovednej lehote. Výpovedná lehota začne plynúť prvým dňom kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom bola výpoveď doručená druhej strane memoranda.
  4. Toto memorandum je vyhotovené v dvoch výtlačkoch, z ktorých jeden bude poskytnutý každej zo strán memoranda.

Hotel Patria Štrbské Pleso 7. novembra 2024

 

Maroš Žilinka                                                               František Mozner

generálny prokurátor                                                                   prezident

Slovenskej republiky                                                     Združenia sudcov Slovenska

[1] § 15 zákona č. 153/2001 Z. z. o prokuratúre v znení neskorších predpisov.

[2] Napríklad Trestný poriadok, zákon č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám a o zmene a doplnení niektorých zákonov (zákon o slobode informácií) v znení neskorších predpisov, zákon č. 18/2018 Z. z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.

[3] § 13 ods. 2 zákona č. 153/2001 Z. z.

[4] § 14 zákona č. 153/2001 Z. z.